نگاه به شرق، کدام شرق؟ شرق جنایتکار، یا شرق تمدنی ایران
مطلب ویژه
  •  

21 ارديبهشت 1401
Author :  
پرچم ترویست های اسلامی طالبانی

مردم خراسان باستان در افغانستان، بیش از 43 سال است که میان جنایتکاران تاریخ کشتار و غارت، دست به دست می شوند، و در آخرین سکانس این تراژدی دردناک، امروز این مردم طعمه قدرت طلبی، و قوم پرستی، غلامی عده ایی از درس آموختگان حوزه های علمیه ایی شده اند، که خود را طالب اعلام می کنند، که نه به انسانیت بهایی می دهند، و نه حتی آن قسمت از احکام و روایات اسلامی، که در آن، جنگاورانش و جهادگرانش را به رواداری با مسلمانان، توصیه دارد، وقعی می نهند، در خوی و ذات این مردان ظالم، بویی از انسانیت و رحمت خداوندی نیست.

امروز مردمان شریف خراسان باستان در افغانستان، در کنار ما، در مقابل چشم ما و تمام جهانیان، طعمه آتش ظلم کسانی اند، که طالبان علوم دینی اسلامند، و اکنون به طالبان سیاهی، استبداد، تبدیل شده، و فقر، کشتار، جنایت و بردگی دیگران را در سرلوحه کار خود قرار داده، و با کمک دیگر حامیان خود در شعبه های مختلف تروریسم بین الملل اسلامی که در پاکستان جای گرفته و هر روز فربه تر می شوند، می سوزانند، می کشند، شکنجه می کنند، می ربایند، تجاوز به عنف می کنند و روی هر جنایتکاری در تاریخ جنایات بشری در جهان را، سپید می کنند،

حال آنکه مردم این قسمت از خراسان باستانی، مردمی آزادیخواه، استوار، قابل احترام، نجیب و مغرورند، اما بی یار و یاور، که تنها خواسته آنان امنیت و آزادی در سرزمین آبا و اجدادی شان است، آنان از ما هستند، اما در مقابل چشم های ما سوزانده، غارت و نابود می شوند، و فریاد مظلومیت شان، حتی از سقف دهان های  پر شده از سرب شلیک شده از سلاح های طالبان، داعش و... هم بالاتر نمی رود؛ مردمی رها شده در میان جمعی از خدا و انسانیت به دور، که تشنگان قدرتند، و جهل انسانی را ترجمان عینی اند، و راستی آنان طالبان سیاهی، بردگی و استبدادند.

مردم افغانستان، همزمان با انقلاب 57 در ایران، به سان آنچه اوکراینی ها از دست روس ها، این روزها می کشند، مورد هجوم شرق و شوروی کمونیست، قرار گرفتند، که با اهداف توسعه طلبانه خود، در سمت جنوب، این مردم مظلوم را مورد هجوم قرار داد، اما مقاومت مردانه، کمک های بین المللی و...، توانست آنان را از این تجاوز و اشغال برهاند، اما باز بعد از این نجات هم، این مردم آسودگی به خود ندیدند، و مثل لقمه ایی چرب، هر روز در دهان جنایتکاری کثیف جویده و له شدند،

و امروز شعبه ی گروه های مختلف تروریسم بین الملل اسلامی، عرصه دار دور جدیدی از جنایت و کشتار، از خراسانیان ساکن در افغانستانند، که از سوی اعراب خوشنشین خلیج فارس، تغذیه مالی و ایدئولوژیکی می شوند، و با استفاده از سلاح و اطلاعات پاکستانی ها، و سیاست های تاکتیکی امریکایی ها، که دستی در این آتش ظلم گرفته اند، و برای حفظ امنیت خود (عدم تکرار 11 سپتامبر)، و سو استفاده از تروریست ها، علیه رقیب روس خود، طرح هایی را دارند، و در این میان این مردم بی دفاع شده ی، این خطه از خاک تمدنی ایران باستان هستند، که طعمه کسانی شده اند، که امریکایی ها با عقب نشینی بی موقع، عجولانه، مشکوک و... خود، میلیاردها دلار، سلاح و تجهیزات برایشان به ارث گذاشتند، و این مردم مظلوم را، بیدفاع، و خلع السلاح شده توسط دولت مزور و ناجوانمرد اشرف غنی احمد زی، رها کرده، رفتند.

اما خراسانیان مظلوم این خطه، که همچنان نمی خواهند، تا زیر چرخ های توطئه تروریسم اسلامی، و دست های جنایتکار پاکستانی، عرب، امریکایی، روسی و... له شوند، مقاومت می کنند، و این روزها مناطقی که صدایی به مقاومت در آن بلند است، به صحنه های خشن جنایت تبدیل شده، و در حالی که جهان و جهانیان سرش به جنایت های دیکتاتور کرملین در اوکراین گرم است، طالبان سیاهی، بردگی و استبداد، در پنجشیر، اندراب و... جنایت و کشتارهای بی رحمانه و غیر انسانی به راه انداخته اند، و این کشتارها، غارت ها و... همه از چشم جهانیان به دور مانده، اما روزانه و بیشرمانه صورت می گیرد، در سکوتی قبرستانی، که دنیای رسانه جهانی را فرا گرفته است.

و متاسفانه، ایران نیز که خود در یک غربستیزی بی در و پیکر و افراطی، و در قضیه فلسطین (که خود متولی عربی با بیش از 50 کشور دخیل در آن دارد)، چنان غرق شده است که گوش هایش به سمت فریاد مظلومیت پارس زبانان شرق تمدنی ایران نیز کر شده، و کارش هم البته منطقی است، چرا که هر تکانی در شرق، او را در جبهه حساس! غرب، در فلسطین و... متضرر خواهد کرد، این است که پارس زبانان تاجیک ما در اندراب و پنجشیر، تخار، بلخ، بامیان و... در خون و غصه غوطه می خورند، و ما حتی توان دست رسانی به آنان نیز نداریم، حتی رسانه های ما هم گوش و چشم خود را بر این عصیان کور، علیه همزبانان ما بسته اند.

این از نتایج غرب ستیزی، و حاکمیت میدان بر دیپلماسی عاقلانه و متین، و افتادن در دامن شرق وارث کمونیسم و مائویسم است که، حتی از خراسانیان باستان خود نیز، ما را باز داشته است، کاش نگاه ما به شرق، نگاهی به شرق تمدنی ایران بود، نه شرق وارث کمونیسم، و مائویسم، که در استبداد و جنایت، حتی در قرن 21 نیز سرآمد و سر لیست جنایتکارانند، آنچه مائوئیست ها در حوزه تمدنی پارسیان، در کاشغر، خُتَن و... می کنند، و آنچه که روس ها در چچن، تاتارستان و... کردند و اینک در اوکراین تکرار می کنند، ننگی است بر دامان شرق، و البته ما، که دامن خود را از مردم خود در شرق تمدنی هم، بالا کشیده تا گِل آلوده نشود، اما در حمایت از شرق جنایتکار، تن به هر ناپاکی داده، و در کنارشان و شریک آنان محسوب خواهیم شد.

باید به داد همزبانان خود در خطه خراسان باستان ایران، در شمال افغانستان برسیم، آنان در مقابل جنایتکاران حرفه ایی ترویسم اسلامی، بی دفاع مانده اند. نگاه به شرق واقعی این است، نه قرار گرفتن در کنار دیکتاتورهای جنایتکار وارث کمونیسم، و مائویسم.

کسی ما را به جنگ با طالبان نمی خواند، حداقل صدای مظلومیت این مردم در مجامع جهانی باشیم، حداقل سکوت رسانه ایی خود را در مقابل جنایات طالبان بشکنیم، حداقل یک محکومیت لفظی می توان داشت، می توان ...؛ سکوت بر این ظلم خود ظلمی نابخشودنی است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
مصطفوی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظرات (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

جلسه غیرعلنی شورای امنیت برای بررسی محدودیت‌های طالبان علیه زنان Access to the commentsنظرها
نگارش از یورونیوز فارسی • به روز شده در: ۱۳/۰۵/۲۰۲۲ - ۱۳:۳۷

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بررسی محدودیت‌های طالبان علیه زنان نشست اضطرای غیرعلنی برگزار کرد.

نروژ که ریاست کنونی شورای امنیت را بر عهده دارد، در پیش‌نویس تهیه شده نسبت به ممنوعیت جدید برای خروج «غیرضروری» زنان از خانه و نیز پوشیدن لباس‌های چادری (برقع) در انظار عمومی، ابراز نگرانی کرده است. این بیانیه همچنین خواستار تغییر سیاست‌هایی خواهد بود که حقوق زنان و دختران را محدود می‌کند.

پیش از این طالبان دختران را از رفتن به مدرسه بعد از کلاس ششم و زنان را از اکثر مشاغل منع کرده بودند و حتی امکان سوارشدن آن‌ها به هواپیما بدون همراهی یکی از محارم مرد نیز ممنوع، و مردان و زنان تنها امکان حضور در پارک‌ها آن هم در روزهای جداگانه را دارند.


محکومیت جهانی پوشش برقع در افغانستان؛ نروژ از فرمان جدید طالبان انتقاد کرد
رهبر طالبان: زنان افغانستان باید برقع بپوشند
معاون نماینده نروژ در سازمان ملل، پیش از جلسه شورای امنیت به خبرنگاران گفت که سیاست‌های طالبان به‌جای پرداختن به «وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و انسانی» افغانستان که حتی ممکن خواهد بود به «خشونت و افراط‌گرایی» هم منجر شود، بر سرکوب زنان و دختران متمرکز است.

ایرلند و مکزیک، رؤسای مشترک گروه غیررسمی کارشناسان شورای امنیت در امور زنان، روز پنجشنبه نامه‌ای به اعضای این شورا ارسال کردند و تصمیم اخیر طالبان را «وحشتناک» خواندند. آنها گفتند که حاکمان کنونی افغانستان برای «ترویج، احترام یا حمایت از حقوق زنان و دختران، یا احترام به تعهدات بی‌شماری که در ماه‌های گذشته در قبال زنان افغان و جامعه جهانی داشته‌اند» هیچ قصدی ندارند. همچنین در این نامه آمده است که این تصمیم طالبان «بی‌اعتنایی کامل به پیام صریح شورا را نشان می‌دهد که بر طبق آن، زنان می‌بایست در تمام جنبه‌های زندگی عمومی و سیاسی در افغانستان نقش کامل، برابر و معناداری ایفا کنند.»

نماینده ایرلند در سازمان ملل متحد نیز به خبرنگاران گفت که جامعه جهانی و شورای امنیت «مسئولیت اخلاقی دارند تا اقدامی انجام دهند» و سیاست‌های طالبان که به دنبال حذف نیمی از جمعیت افغانستان است را محکوم کنند.

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز گفت که در ۲۰ سال گذشته زنان «فرصت‌هایی برای تحصیل، کار، تصمیم‌گیری در مورد آینده خود و فعالیت در محیط‌های فرهنگی» را داشته‌اند. او گفت که قبل از تسلط طالبان ۳ میلیون و ششصد هزار دختر در مدارس افغانستان تحصیل می‌کردند، یک‌چهارم کرسی‌های پارلمان افغانستان در اختیار زنان بود و آنها ۲۰ درصد نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دادند. وی همچنین افزود: «اکنون طالبان به دنبال حذف همه اینها هستند» و تأکید کرد که زنان نباید «زندگی در حاشیه» را بپذیرند.

او پس از برگزاری جلسه غیرعلنی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که نمایندگان درباره فعالیت‌های مأموریت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان تبادل نظر کرده اند «اما واقعا بر وضعیت زنان و دختران متمرکز بودند.» خانم وودوارد در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اعضای شورای امنیت بر سر بیانیه نهایی به اجماع خواهند رسید یا خیر، گفت: «امیدوارم به‌زودی بتوانیم به متنی دست یابیم که بیانگر نگرانی و توافق جمعی ما در مورد تحولات اخیر باشد.»

روز شنبه، همزمان با اعلام احکام جدید طالبان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در یادداشتی در توییتر از این اقدام طالبان ابراز نگرانی کرده و از آن‌ها خواسته بود تا به تعهدات خود بر اساس مقررات بین‌المللی حقوق بشر عمل کنند.

This comment was minimized by the moderator on the site

روایت یک حادثه‌ای غم‌انگیز در پنجشیر (مربوط به چند روز پیش) :
"وقتی لشکر بدوی ملا هیبت الله بر شهرستان عبدالله خیل دره حمله می‌کند، مردم ملکی با زنان و کودکان به کوه‌ها پناه می‌برند. در این میان عده‌ای بنابر دلایلی نمی توانند فرار کنند. از جمله گل محمد خان که کودک سه ماهه‌‌ای داشته و به دلیل سردی هوا در کوه از خانه بیرون نمی‌شود و با خانم‌ و کودک‌اش در خانه می‌مانند. زمانی‌که لشکر بدوی به روستای‌شان می‌رسند، دست به بازرسی خانه‌به‌خانه می‌زنند. این‌جا است آقای گل محمد خان را پیدا می‌کنند. لشکر بدوی همچون حیوانات خون‌خوار در جنگل امازون با کارد به او یورش می‌برند، هریک از افراد لشکر با یک کارد به صورت، بغل و قلب گل محمد خان می‌زنند. تا این‌که از صدای ناله و فریاد وی، خانم‌اش بیرون می‌شود تا عذری کند به جانوران درنده که شوهرش را رها کنند. این خانم فکر می‌کرد که جانوران ناشناخته‌ی روی زمین، شاید مادر و خواهر داشته باشند و من که یک زن‌ هستم بر من رحم خواهند کرد. اما او نمی دانست که افراد این لشکر به هیچ ارزشی باور ندارند و مادران‌شان را جنس پست‌فطرت و دوم مرد محسوب می‌نمایند. این خانم از لشکر بدوی خواهش کرده بود تا شوهرش را به پاس این که وی یک زن است، نکشند. اما لشکر بدوی کوه‌های سلیمان در دم چشم‌های گریان او، شوهرش را می‌کشند و به این خانم همچون کفتاران حمله نموده و او را نیز به قتل می رسانند. پس از آن صدای کودک سه ماهه که در گهواره بسته بوده است را می‌شنوند. کودک حتمن با جیغ و داد مادرش را می‌خواست تا برایش شیر بدهد، اما بی‌خبر از این که دیگر پدر و مادری به وی زنده نمانده است. لشکر بدوی با صدای جیغ کودک، وارد خانه شده و کودک را نیز می‌کشند. این روایت تلخ را دوستان پنجشیریم برایم قصه نمودند. من به یاد داستانی افتادم که در یک کتاب خوانده بودم: [ نیروهای چنگیز خان وقتی که یک شهر و یا روستا را اشغال می‌کردند، همه را قتل عام می نمودند. روزی از روزها، چنگیزخان وارد خانه‌ی شد و تمام مردان و زنان را با شمشیر از بین برد. متوجه شد که در گهواره‌ای یک کودک شیرخوار چیغ می‌زند. چنگیزخان شمشیر خود را به آهسته‌گی در دهن کودک داخل کرد، کودک همچون "سر چوشک شیر" نوک شمشیر را مکیدن گرفت و از گریان ماند. کودک فکر کرد که پستان مادرش است ویا چوشک شیر، در حالی که چند لحظه بعد چنگیز خان شمشیر را در دهن وی فرو برد و سرش را از بدنش جدا ساخت. چنگیزخان به لشکریان‌اش خطاب کرد: 《کسانی‌که دربرابر چنگیز خان مقاومت کرد، به کودکان گهواره‌ای شان هم رحمی نکنید》].
حالا‌که مقاومت‌گران سلطه‌ی سیاه و بدنام ملا هیبت الله را قبول نمی‌کنند، وی به لشکریانش چنین هدایتی را داده است. تاجیک‌ها به تنهای می‌توانند دربرابر لشکر بدوی ملا هیبت الله ایستاده‌گی کنند؛ اما متحد و متعهد شوند. در غیر آن، این روز به بالای همه‌ی‌تان آمدنی است. چه بخواهید و چه نخواهید. لشکر بدوی به تماشاگران و ترسوها بیشتر از مقاومت‌گران ظلم و ستم خواهند کرد."

This comment was minimized by the moderator on the site

سحام نیوز, May 10, 2022 at 18:33
حسين دهباشي:اگر به جای سعودی، روسیه در یمن جنایت می‌کرد، بازهم از حوثی‌ها حمایت می‌کردید؟ اگر به جای روسیه، آمریکا به اوکراین تجاوز می‌کرد، بازهم به نسل‌کشی می‌گفتید عملیاتِ ویژه؟ @Sahamnewsorg https://t.me/sahamnewsorg/69446

جلال میمندی
This comment was minimized by the moderator on the site

آری این چنین بوده ای برادر!!!!دنیا در منجلابی از فساد وبحران اخلاقی غوطه ور میباشد ؛ ادیان نیز سیاسی ومادی ودنیائی شده اند وکاری به معنویت واخلاق ندارند ومتولیان ادیان نیز فقط به فکر نگهداری وماندن خود درهمین منجلاب خود ساخته میباشند و...و...و...

جلال میمندی
This comment was minimized by the moderator on the site

جان مارک پامرشیم سفیر آمریکا در تاجیکستان می‌گوید آمریکا قصد ندارد هلیکوپترهایی را به طالبان تحویل دهد که تابستان پارسال از افغاستان به تاجیکستان منتقل شدند.
سفیر آمریکا در یک نشست خبری در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، گفت این هواپیماها و هلیکوپترها متعلق به طالبان نیستند.
بنا به گزارش خبرگزاری مستقل آسیا پلاس در تاجیکستان، آقای پامرشیم اشاره‌ای به جزئیات گفتگوهای آمریکا و تاجیکستان در این زمینه نکرده است.
پس از سقوط دولت افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور در اوت سال گذشته، شمار زیادی بالگرد و هواپیماهای نظامی افغانستان به کشورهای همسایه منتقل شدند.
برخی گزارش‌ها می‌گوید شمار این هلیکوپتر و هواپیماها حدود ۱۵۰ فروند بوده است.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mostafa Mostafavi مصطفی مصطفوی @wwwwmostafa · 12m Replying to @1234421khalid
نگاه به شرق، کدام شرق؟ شرق جنایتکار، یا شرق تمدنی ایران
http://mostafa111.ir/neghashteha/articel/1143.html
#خراسانیان_افغانستان 43 سال است میان جنایتکاران تاریخ کشتار و غارت، دست به دست میشوند و در آخرین سکانس این تراژدی دردناک امروز این مردم طعمه قدرت طلبی و قوم پرستی #طالبان شده اند #تاجیک ها را دریابید

Maryam مریم @MaryamHmshhry · 4h
بلال سروري
تالبان پاكستاني به تعداد ٦٠٠ تن عساكر شان را به اندراب و ٥٠٠ تن عساكر شان را به پنجشير فرستاده اند.Zala Zazai @zala_zazai · May 10
طالبان پس از شکست شان در ولایات #پنجشیر #تخار و #بغلان حالا برای جنگ با مقاومت گران مصروف جذب نیروهای امنیتی پیشین هستند.
پلان طالب آغاز جنگ نیروهای امنیتی سابق به جان همدیگر است.
لطفا فریب طالب را نخورید
مقاومت علیه طالب حق است


Yaqub Yasna یعقوب یسنا @yaqubyasna · 11h
شهیدهای زنده‌ حاجی الماس، استاد عطا، خلیلی و... کجا استند؟ فکر می‌کنم از ط‌البان توقع دارند، آن‌ها را به عنوان شهید زنده بپذیرند. ط‌البان برای شکست خود افراد ملکی پنج‌شیری، بغلانی و تخاری را گرفتار، شکنجه و می‌کشند. حقیقت این است: از نظر ط‌البان هیچ تاجیکی نباید در امان باشد.جبهه مقاومت اندراب Andarab RF @AndarabRF · 14h
طالبان مردمان ملکی و غیرنظامی را که در پنجشیر، اندراب و تخار از خانه هایشان کشیده و با خود برده اند شکنجه نموده، تهدید به قتل عام کرده و به زور از آنان تصاویر و فیلم گرفته اند.


Bano Ayesha Mobarez @fanpiag · May 10
درود برمردم سلحشور وآزادی خواه .....!
لـــطفآ این رزمــنده گان را ازدعای خیر تان فراموش نکنید درود بر شیران هـــندوکش
درود به راد مردان پرافتخارخــراسان زمین .


Zaki Andarabi @zakiandarabi1 · 3h
روح فرمانده شیر اندرابی شاد ذکرش جاودان باد. ایشان یکی از دوستان شخصی بنده بود که دیشب در یک نبرد جانکاه در منطقه دالان سنگ از توابع بنو اندراب جام شهادت نوشید. درین عملیات به تعداد ۲۰ تن از عساکر ت‌الب مزدور روانه جهنم شد.جنت مکانت باد فرمانده غیور. #مقاومت


Musadiq Parsa @MusadiqParsa · May 10
قتل عام و جنایت بشری تالب در پنجشیر و اندراب، روزی پاسخ خواهد یافت.
آنانی که امروز لبخندزنان فرزندان‌شان را برای تیرباران انسان پنجشیری می‌فرستند، روزی، با اشک تابوت‌ها را خواهند‌ گرفت. این‌گونه چرخهٔ غم‌انگیز انتقام و نفرت در آن‌ کشور چرخیده و می‌چرخد. باد همیشه از جنوب نمی‌‌وزدAli Maisam Nazary @alinazary · 38m
گروه جنایتکار طالبان عده‌ای از باشندگان پنجشیر را با تهدید جلو دوربین‌ها جمع نموده و اعلان کرده است که گویا این مردم ملکی «اسلحه خود را به زمین گذاشته» و به اینها تسلیم شده اند. @NRFafg دروغپراگنی این گروه اراذل را محکوم نموده و از عواقب برخورد خصمانه آنها با مردم هشدار میدهد.


Voice of Resistance... صدای مقاومت @1234421khalid · May 10
نصر من اللَّه وفتح قریب
دشمن تکه و پاره شده نمیدانه از کجا ضربه میخوره، وحشت تمام در دره عبدالله خیل، کشته های دشمن آنقدر زیاد است که باور به خدا کنید که از شمارش بیرن است، 40 فیصد وسایل زرهی دشمن نابود شده، تلفون ها کم کم بی زگنال میشه شاید بند شود پناه ما بر الله.Ahmad @sept9_2001 · 5h
اگر من باشم و یا نباشم مقاومت ادامه دارد.
(ق. م. ش.احمد شاه مسعود)
جنرال مومن اندرابی برای فرزندان آینده این سرزمین خاطر نشان کرد و رفت:"
"من می روم و ما می رویم چون می دانیم که بعدی ما مردان سلحشوری از ناموس افغانستان دفاع خواهند کرد."
#StopTajikGenocide #anadarab #PanjshirMostafa Mostafavi مصطفی مصطفوی @wwwwmostafa · 5h
جنایات #طالبان_تاریکی_و_استبداد در #پنجشیر و #اندراب، به حدی شدید است که حتی روس ها نیز این چنین کشتار و جنایتی در زمان اشغال نکرده اند، باید به داد اهالی شمال #افغانستان رسید، چشم ها به جنایات روس ها در اوکراین است و طالبان هم در اینجا به شدت کشتار می کنند #StopTajikGenocide

هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

دیدگاه

چون شر پدید آمد و بر دست و پای بشر بند زد، و او را به غارت و زندان ظالمانه خود برد، اندیشه نیز بعنوان راهور راه آزادگی، آفریده شد، تا فارغ از تمام بندها، در بالاترین قله های ممکن آسمانیِ آگاهی و معرفت سیر کند، و ره توشه ایی از مهر و انسانیت را فرود آورد. انسان هایی بدین نور دست یافتند، که از ذهن خود زنجیر برداشتند، تا بدون لکنت، و یا کندن از زمین، و مردن، بدین فضای روشنی والا دست یافته، و ره توشه آورند.

کامنت ها

علی مطهری : این جمله وزیر خارجه ما که «اگر قرار است همه طرفها به برجام برگردند، پس باید به گونه‌ای ع...
سردار هور این داستان عجیب و تکان دهنده یک فرمانده عالیرتبه است. علی هاشمی. علی هاشمی، فرمانده‌ای ...